Julskyltning
Något Luciafirande blev det inte för min del eftersom Lucia inte firas här. Något jag saknar. Tänker tillbaka på alla lussemorgnar med Lucia, lussekatter, pepparkakor m m.
I början av veckan var jag nere i min stad Monmouth för att dels se vad som hänt där under de senaste månaderna och dels titta på julskyltningen för att försöka komma i julstämning.
Några affärer hade lagts ner och nya hade tillkommit. Det tråkigaste var att konstgalleriet hade lagt ner, det kom som lite av en chock för mig, jättetråkigt.
Några fönster var dekorerade i rött…
…andra hade text i sina förnster, men jag fann inga riktigt vackra eller roliga, så…
… jag visar lite fönsterdekorationer från förra året istället…
…som dessa och …
…den här härliga björnen fanns inte kvar i år, inte heller affären den stod utanför…
…den här affären är kanske inte så konstigt att den inte fanns kvar under hela året, men den hade inte heller uppstått på nytt detta år…
…de hade så underbara grejer!
Min trädgård 17 december 2015
Ja, man undrar vilken årstid det egentligen är? Fuchsian blommar, inte för fullt, men dock en hel del blommor och…
…en till liten Primrose hittade jag i trädgården och…
…några nejlikor finns kvar i rabatten och…
…dessa små skönheter blommade också!
Har ni lust att åka med på någon av mina resor 2016?
Skottland?
Irland?
Läs mer på Lasser Resor !
Julhälsning på video
Missade ni videojuhälsningen i onsdags, så hittar ni den här!!!
Fin julskyltning,
tråkigt när affärer å annat läggs ner å försvinner,
ett fenomen jag är väldigt van vid numera…
då vi tappat både affärer, service och befolkningen minskat senaste åren.
Så trevligt att få se lite julskyltning hos dig. Jag har inte haft nån chans, för jag har tillbringat 2 månader på lasarettet. Kom hem i torsdags.
Kram/Gilla
Lucia ‘r nog den finaste traditionen bland det juliga. Men det har ju spridit sig i världen, annars var väl Sverige rätt ensamma om det.
Tänk vilka julblommor du har. / Britt
Visst känns det lite vemodigt när gamla, ”kära” affärer försvinner. Snart ersätts de kanske av stora affärskedjors filialer. Utbudet av varor blir då så likartade.
Som det blommar i din trädgård! Vi har ju haft några frostnätter så att det som blommade här har gått i vila. Men nu har vi det varmt och regnigt igen.
Skottland har länge varit en drömresemål för mig men aldrig blivit av.
I Sverige är det många kommuner som lägger ned Lucia-firandet. Tråkigt. Göteborg har till exempel haft Lucia i decennier – dock inte i år. Man anger bl.a. ekonomin som orsak. Jag har dock mina egna funderingar….
Lagar du mycket mat inför julen?
Hälsningar/Anja
I min barndom gick vi alltid till byns butik och till grannbyns för att kolla när ”julsakerna” kommit upp. Alltid lika roligt, trots att det oftast var samma gamla osålda tomtar som dök upp, år efter år… Nuförtiden tar jag det lugnare. Behöver inte hetsa upp mig inför julen, pryder lite hemma (bl.a. med mina isländska ‘tomtar’), och det räcker. skönt att inte behöva ha en massa ”måsten”. Trädgården tittar jag inte på. Den måste sova nu, antingen den gör det eller inte. Trots ca 6 plusgrader idag… God BloggJul!
Funderar på Skottland. Fast än mer på Holland, Wien vill jag också besöka. Paris förstås, fast vet inte om vi vågar längre. Madrid. Tjaa.
Trevlig julskyltning ni har/hade. Gillar den stora nallen. 🙂 Synd att han inte fanns kvar i år.
Men så underligt väder det är med blommande växter i december hos dig. Jag är tillbaka i Weed nu och här har vi en mer ”normal” vinter med regn, snö och blåst. Litet vitt på marken just nu.
Vilken rolig julhälsning ni hade. 🙂 Jag säger God Jul litet i efterskott.
Så sorgligt när affärer läggs ner och extra sorgligt när ett konstgalleri försvinner. Julskyltningarna blir mer och mer sparsamma. Lite sprutad snö, någon gran, det är liksom allt. Och när det gäller vädret känns det inte som vi snart går in i julveckan heller. När jag gick upp imorse var det plus 11! Trädgården är grön men inga blommor har jag hittat. Vi har ju ändå haft en hel del frostnätter hela hösten. Då njuter jag lite extra av dina sena trädgårdsblomningar. Härligt med både vivor och fuchsia som blommar.
Önskar dig en fin fjärde advent!
/Anita
Mildare vinter an jag kan minnas! Vaxterna blir forvrrade. Annars tycker jag att det ar ganska skont. God jul! Hoppas ni far det skont, kanske tillrackligt varmt att ata julmiddag i tradgarden 🙂
Inga juliga trädgårdsmiljöer hos dig heller. Här känns det som april när jag tittar ut på morgonen.
Jag bilade runt Irland en gång på 80-talet. En mycket trevlig och rogivande upplevelse. Ja, frånsett att köra på ”fel” sida då.
Jag får följa dina resor här på bloggen.
Ur led är tiden – eller ni kanske brukar ha blommor i trädgården till jul? I vilket fall som helst finns det inga sanningar vad gäller vädret längre!
Vi vill inte åka från Stockholm, tyvärr, så du får resa utan oss. Vi ska faktiskt till Irland i sommar! Kommer inte ihåg datumet, men dit ska vi! 🙂
Det börjar bli en ovana allt detta med nedläggningar både här och där. Så synd men säkert nödvändigt ekonomiskt. Tack för skyltfönstertitten med allt juligt och rött. Jag fastnade lite extra vid kottekransarna på första bilden. Jättefina.
Och visst är tiden ur led när det blommar som det gör i våra trädgårdar, även på den här breddgraden.
Önskar dig en God Jul med tanke också på en smaklig sådan!
Vill önska dig en riktigt God Jul!
God Jul och Gott Nytt År!
Verkar bli en grön jul på ett och annat ställe världen runt.
Hälsningar
Anders och Lena
Utrolig at du har fuchsia som blomstrer fortsatt! Her har jeg juleroser som står med mange knopper, og det er veldig uvanlig her. Ikke noe snø, og grønt gress.
Ønsker deg en god jul, Lena!
Pingback: ÅRSKRÖNIKA 2015 JULI – DECEMBER | Lena i Wales