Ja, då har jag lämnat…
…ett vårlikt Wales bakom mig och hamnat i…
…ett soligt Spanien och 20 grader på terrassen.
Här kommer jag att var ett bra tag framöver.
Tanken är att göra som i höstas, ett inlägg om Wales på onsdagar och ett från Spanien på lördagar, men jag kommer att vara lite flexibel där också p g a vad som händer runt mig.
Idag ett inlägg från Furngirola!
Fuengirola 4, fästningen
Här kan du läsa mer om Fuengirola 1, 2 och 3!
Fästningen Sohail i utkanten av Fuengirola tillkom i mitten av 900-talet, men redan innan fanns någon form av försvarsanläggning. Den ligger på en kulle 38 m ö h alldeles där floden Fuengirola går ut i havet, ett mycket strategiskt läge.
Borgen fungerade som försvarsanläggning och för kustbevakningen.
Vikingarna lär ha intagit den gamla fästningen redan på 800-talet.
Här har varit diverse strider och slag, bl a i början av 1800-talet under det spanska självständighetskriget då 300 polacker försvarade sig och vann över 1 200 brittiska och spanska soldater. För detta fick polackerna utmärkelse från Napoleon.
Borgen såldes på auktion och kom i privat ägo och kom att förfalla mer och mer. 1989 tog kommunen över och renoveringen av borgen började. Idag museum och utsiktspunkt. Gratis entré och väl värt ett besök för utsiktens skull.
Namnet Fuengirola tros komma av en fontän och vattenkälla som fanns vid borgen. Fontänen gick under namnet Font-jirola…
…fästningen och linslusen är tagit från den relativt nybyggda gångbron över floden Fuengirola, så fästningen finns alldeles till höger…
…en gammal bild vid bron visar hur borgen och förfallet var 1968…
…man kan gå upp till borgen flera vägar, men denna från havet är den finaste och minst lutande. Bra stigar och vackra murar.
Vi besökte fästningen i slutet av november förra året…
…delar av borgen när man kommit upp…
…härlig utsikt över Medelhavet, värt uppförsbacken…
…innanför borgens murar finns inte speciellt mycket att se…
…men man kan se några ruiner där köket en gång legat…
…och där kyrkan legat…
…men att gå upp på muren är en höjdare, i många bemärkelser…
…vackra utsikter över Medelhavet och bergen i bakgrunden…
…några kanoner finns uppställda…
…ett besök väl värt för utsikternas skull…
…på andra sidan floden ligger moderna bostadshus. Man kan också hyra små båtar i form av svanar och trampa sig fram på floden…
…när det finns vatten i den…
…vid denna bild har jag bara vänt mig om och tittar upp mot Sierra de Mijas, bergen bakom Fuengirola.
Var ligger Fuengirola!
Blogghubb
Efter rekommendation har jag gått med i Blogghubb. Vi får se vad det innebär och vad det ger. Är någon av er bloggare med?
Själv har jag varit i Fuengirola, otaliga bekanta har varit när. Men fästning – nej. Bland annat det är intressant med din blogg, du tar fram sådant som en turist inte alltid är medveten om. Ordnas det fester i fästningen? Hälsningar från -5,7, rimfrost på marken.
Man har inte gjort någon större reklam för fästningen i Fuengirola och tidigare kostade det några euro, men nu när det är gratis kan man gå flera gånger.
De ordnar konserter där ibland, men har inte hört talas om fester.
Igår drygt 20 grader pp terrassen.
varit en gång i London i januarimånad, det blommar tidigt där också.
Ibland kommer våren väldigt tidigt i UK, man vet aldrig från år till år.
Så du har lämnat våren och rest till sommaren. Här var det minus 7 grader imorse men det var faktiskt riktigt skönt. Torr, fin vinterluft och inget regn. Tre årstider inom räckhåll 🙂
Makalös utsikt över medelhavet och så vackert med solglittret i vattnet.
Blogghub har jag aldrig hört talas om. Var inne och tittade, såg ju intressant ut.
Ha en fin helg i sommarvärmen!
Anita
Ja, nu är det skönt här i Spanien.
Ska det vara vinter, så ska det vara vinter i Sverige. Tycker det låter skönt.
Utsikten är värt att gå upp dit för. Jag riktigt njöt när jag var där.
Har det så bra och önskar dig detsamma!
Där här jag gått förbi ett antal gånger, 4-5, men aldrig tagit steget hela vägen upp, bara tänkt att det ska jag göra. Nu vet jag massor om fästningen tack vare dig. Tack Lena! Om det blir att jag har vägarna förbi där igen så går jag dit för utsikten därifrån.
Ha det gott i Elviria!
Om man varit i Fuengirola har man säkert sett fästningen på håll, men väldigt få har nog varit upp där. Väl värt ett besök för utsiktens skull.
Ha det bra!
En vistelse i Spanien tycker jag verkar vara toppen! Så här års längtar många av oss efter sol och värme. Så njut och ha det gott!
Jag njuter i fulla drag här, men en riktig svensk vinter är inte heller fel, lagom kyla och lite vitt på marken!
Åh vad jag längtar efter våren. Man blir så sugen när man ser dina bilder och läser ditt trevliga inlägg. Så länge får man nöja sig med att det blir ljusare och ljusare nu, men i morse var det -4 grader och vit rimfrost överallt. Men nu är det +1 grad igen och jag hoppas att det håller i sig.
KRAM/Susie
Förstår din längtan, men våren kommer förr eller senare.Hoppas på förr.
-4 grader låter inte så dumt heller och lite vitt på marken.
Kram!
Vad trevligt med Spanien igen! Och fint att variera var man vistas. Idag var det en viss igenkänningsfaktorn i bloggen. Borgen här har jag besökt några gånger men glömt en del av historien runt den. Perfekt med en uppdatering.
Intressant med ”blogghubb” men jag har blivit väldigt skeptisk till dessa sidor som samlar olika bloggar. Vet att det förekommer att bloggar som anmält sig till liknande sidor (om denna vet jag absolut inget) har sålt bloggnamn vidare till USA och att bloggen där ”stjäls” och använts i sammanhang där man inte vill förekomma. Ofta är ”robbotar” med i sammanhangen. Har skrivit några funderingar om detta https://dittemitti.se/det-mesta-ar-mojligt/. Och USA har ju andra lagar i fråga om detta än vad som gäller inom EU.
Är också snart på väg till Spanien.
Önskar dig fortsatt fina dagar.
Ja, då var det dags för Spanien igen.
Det är många som sett borgen, men inte besökt den, så kul att du varit där.
Jag är också skeptisk till dessa sidor och har därför väntat länge, men så läste jag om det på en blogg där bloggerskan undersökt mycket kring detta och då tänkte jag försöka.
Bienvenido!
Det kan säkert bli bra. Men jag avstår. Känner att jag inte vet vad som händer.
Tack för din länk och dina funderingar.
Så härligt det låter med 20 grader. Du har ordnat det riktigt bra för dig!
Jättefina bilder från Fuengirola bjuder du på också. Den där fästningen ser spännande ut.
Ha en fin helg!
Kram, Ingrid
Jag har det så bra, kan inte önska mig mycket mer. Tråkigt bara att vara långt från familjen i Sverige, men man kan inte få allt.
Kram!
Välkommen hit! Jag var ute och ryckte ogräs och tänkte på dig (helt orelaterat) och undrade just när du skulle komma ned.
Vet du, jag har faktiskt inte varit uppe där på Sohail! Har ju kört förbi såååå många gånger men inte mer än så. Haha, vad vi är dåliga på att se oss omkring.
Ha en riktigt härlig helg! Kram
Ja, nu är vi här. Jag har en väninna hos mig, men kontaktar dig i slutet av nästa vecka och så vi kan träffas. Längtar efter dig!
Det är så många som säjer samma sak, passerat, men inte varit uppe. Väl värt ett besök, men kolla öppettiderna, de är lite spanska.
Kram!
Härliga bilder från Fuengirola!
Vi missade faktiskt fästningen när vi var där i Fuengirola för några år sen.
Blogghub har jag inte hört talas om tidigare…
Trevlig helg!
Kram!
De allra flesta som varit i Fuengirola har sett fästningen, men inte varit uppe i den. Så du är inte ensam om det. Väl värt ett besök för utsiktens skull.
Kram!
Nog är det härligt att se sommarbilder så här mitt i vintern och vilken fantastisk utsikt. Tänk att kunna vara där på vintern istället för ett vit-grått-svart landskap och blankis som det är här. Ser fram emot fortsatta bilder och berättelser
Det är härligt här nu och utsikten från fästningen är fantastisk.
Sköt om dig!
Härliga bilder, och så skönt det låter med sommarväder i stället för vårt grå ”novemberväder”. Sol utlovad flera dagar, men den har då inte vi sett till. Ha det bra!
Här utlovar man regn för att göra människor glada, men det har inte heller kommit. Bakvända världar!
Hvor er det smukke billeder – du er heldig at være nede i sol og varme nu, Lena. Her har vi fem grader og regnvejr hele tiden.
Ha’ det godt.
Ja, det är skönt här nere nu och dessutom borta från Brexit i UK.
Ha det godt!
Där känner jag väl igen mig, minns att det bara var skrutt med ruinen första gångerna vi bodde på Club La Costa en bit längre bort och hur mycket som hann förändras. Nu är det några år sedan vi var där, men det vore onekligen trevligt att få återkomma. Grabbarna minns fortfarande Wok-restaurangen som ligger en bit norr om ruinen. Som de åt!
Kram!
Härliga minnen från Fuengirola.
Hoppas du kommer tillbaka en dag!
Kram!
20 grader…åååh så skönt. Mannen frågade precis när det var dags för oss att åka till ert varmt land. Ja, då behöver man ju både ha bokat en resa och ha semester först. Vi får allt stanna i blöta kyliga Skåne ett tag till. utsikten är fantastisk från borgen och borgen full av charm.
Kram Kajsa
Ja det är skönt här nu,men man vet aldrig med vädret här i januari, kan regna också.
Det finns trots allt en hel del i Fuengirola, inte bara en strand och barer.
Kram!
Många fina foton du bjuder på. De ser extra inbjudande ut med tanke på ösregnet utanför mitt fönster.
Kram Bosse
Tack Bosse!
Det är faktiskt riktigt härligt här nu.
Kram!
Pingback: SPANIEN – Karnneval, motorcykel, växtlighet med mera | Lena i Wales och Spanien